Archives at the Penn Museum..

Penn Museum's Manuscript Collections include selections from Sub-Saharan Africa, North Africa, Egypt, Near East, Mediterranean, Europe, Asia, the Americas, and several private collections.

Sub-Saharan Africa
1000    * Henry M. Kerr — Cameroon, 1893–1897
1001    * Amandus Johnson — Angola, 1922–1924
1002    Henry U. Hall — Sierra Leone, 1936–1937
1003    Thomas S. Githens — African Handbook, 1944–1951
Carleton S. Coon — South Africa, 1955
1004    Nicholas B. David — Bé, Cameroon, 1966–1970
1005    Margaret Plass, David Crownover — West Africa, 1969



North Africa (except Egypt)
1006    Talcott Williams — Morocco, 1897–1898
1141    Carleton S. Coon — Libya, 1966–1967

Egypt
1007    Charles Rosher — Dendereh, Egypt, 1896
Sara Y. Stevenson — Egypt, 1898
1008    David Randall-MacIver, Leonard Woolley — Nubia, 1907–1911
Eckley B. Coxe
1009    Clarence S. Fisher — Giza, Egypt, 1914–1915
1010    Clarence S. Fisher — Memphis (Mit-Rahineh), Egypt, 1915–1923
1011    Clarence S. Fisher — Dendereh, Egypt, 1915–1918
1012    Clarence S. Fisher — Dra Abu el-Naga (Thebes), Egypt, 1921–1923
1013    Alan Rowe — Meydum, Egypt, 1929–1932
1014    Rudolf Anthes — Memphis, Egypt, 1955–1956
— Yale-Penn Expedition to Nubia, Egypt,
Froelich G. Rainey — Aswan Dam Salvage, Abu Simbel and other Nubian sites, Egypt
1015    Ray Smith, Donald Redford — Akhenaten Temple Project,   , Egypt, 1966–1970

Near East

Iraq
1016    * William Ward, John H. Haynes — Wolfe Expedition to Mesopotamia, 1884–1885
1017    John P. Peters, Hermann V. Hilprecht, John H. Haynes, Clarence S. Fisher — Nippur, Iraq, 1889–1900
1018    C. Leonard Woolley, Leon Legrain, Max E. Mallowan — Ur, Iraq, 1922–1934
1019    Edward Chiera, Charles Bache — Nuzi, Iraq, 1927–1931
1020    Erich F. Schmidt — Fara, Iraq, 1931
1021    E. A. Speiser — Tepe Gawra, Iraq, 1930–1938
1022    E. A. Speiser, Charles Bache — Tell Billa, Iraq, 1931–1933
1023    E. A. Speiser, Charles Bache — Khafaje and Kara Tepe, Iraq, 1937–1938
1024    Francis Steele, Carleton S. Coon — Nippur, Iraq, 1949–1951
1025    Theresa H. Carter — Tell al-Rimah, Iraq, 1964–1966
1140    Jeanny V. Canby – Ur-Nammu Stela, c. 2001

Iran
1026    Erich F. Schmidt — Tepe Hissar (Damghan), Iran, 1931–1932
1027    Frederick R. Wulsin — Tureng Tepe, Iran, 1931
1028    Erich F. Schmidt — Rayy (Rhages), Iran, 1934–1937
1029    Erich F. Schmidt — Luristan Valley, Iran, 1934–1938
Erich F. Schmidt — Aerial Survey, Iran, 1935–1937
Erich F. Schmidt — Persepolis, Iran, 1937–1939
Robert H. Dyson — Hasanlu, Iran, 1955–1977
Robert H. Dyson — Tepe Hissar, Iran, 1976–1977
1030    Robert H. Dyson — Dinkha Tepe, 1966–1968
1141    Carleton S. Coon – 1949-1955

Syria-Palestine
1031    Clarence S. Fisher, Alan Rowe, Gerald M. Fitzgerald — Beth Shean, Palestine (Israel), 1921–1933
1032    * Elihu Grant — Beth Shemesh (Ain Shems), Palestine (Israel), 1929–1933
James B. Pritchard — Jericho, Israel, 1951
1033    James B. Pritchard — El-Jib (Gibeon),    , 1956–1961
1034    James B. Pritchard — Tell-es-Sa’Idiyeh, Jordan, 1964–1968
1035    James B. Pritchard — Sarepta (Sarafand), Lebanon, 1969–1976

Turkey
1036    Erich Schmidt — Alishar Huyuk, Turkey, 1928–1929
1037    Kirsopp Lake — Lake Van, Turkey, 1938–1939

Mediterranean (Classical or Graeco-Roman Archaeology)

Greece
Michael Jameson — Porto Cheli (Halieis), Greece, 1962–1973
1047    Henry Lamar Crosby – Travel Images 1930's
John T. Dimick — Kythera, Greece, 1963–1966
Elizabeth K. Ralph — Helice, Greece, 1966
Elizabeth K. Ralph — Akrotiri, Thera, Greece, 1968

Crete
1038    Harriet Boyd Hawes, Edith Hall Dohan — Gournia, Vasiliki, and Kavousi, Crete, 1901–1904
Edith Hall Dohan — Sphoungaras, Crete, 1912
1039    Richard B. Seager — Pseira, Pachyammos, Crete, 1911–19

Italy
1040    Arthur L. Frothingham — Etruria, Italy, 1895–1898
1041    Jotham Johnson — Minturnae, Italy, 1931–1933
1042    Froelich G. Rainey, Elizabeth K. Ralph — Sybarys, Italy, 1961–1968
1043    Oliver C. Colburn, Elizabeth K. Ralph, G. Roger Edwards — Torre del Mordillo (Thurii), Italy, 1963–1967
1044    Lorenzo Quilici, James Delmege — La Civita di Artena, Italy, 1964–1967
1045    Theresa H. Carter — Pithekoussai, Ischia, Italy, 1964–1971
1046    John Ward-Perkins, George F. Bass — Gravina, Italy, 1966–1971
Elizabeth K. Ralph — Ciro, Italy, 1969
Paola Zancani-Monturo — Temessa, Italy, 1970–1971

Cyprus
1048    * Max Ohnefalsch-Richter — Cyprus, 1890–1891
1049    B. H. Hill — Lapithos, Cyprus, 1931–1932
1050    George H. McFadden, John Franklin Daniel, G. Roger Edwards — Kourion (Curium), Cyprus, 1935–1954
1051    * Diana Buitron Oliver, Kourion, Cyprus, 19

Turkey
1052    * John H. Haynes — Assos, Turkey, 1881–1883

North Africa
Theresa H. Carter — Leptis Magna, Libya, 1960–1961
Theresa H. Carter — Cyrenaica, Libya, 1962
Aubrey S. Trik — Leptis Magna, Libya, 1966
Froelich G. Rainey — Tibesti Mountains, Libya, 1969
1053    Donald White — Marsa Matruh, Egypt, 1984-1991
Underwater Archaeology
1054    George F. Bass — Cape Gelidonya, Turkey, 1960
George F. Bass — Yassi Ada, Turkey,
Peter Throckmorton — Lake Bolsena and Taranto, Italy, 1964–1965
Michael Katzev — Kyrenia, Cyprus, 1968–1974
1055    David Owen, Cynthia Eiseman — Porticello, Italy, 1969–1982

Europe
Henry C. Mercer — Spain, France, 1892–1893
1056    Zelia Nuttall — Russia, 1896
1057    Henry U. Hall — Siberia, 1914–1915
1058    Vladimir J. Fewkes — Czechoslovakia, Yugoslavia, 1929–1932
1059    Eugene Golomshtok — Russia, 1931–1933
1137    Bernard Wailes – Dun Ailinne, Ireland 1968-1975

Asia, East
1060    William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Ryukyu Islands, Japan, 1896
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — China, Mongolia, and Siberia, 1898–1899
W illiam H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Ainu, Japan, 1901
Carl W. Bishop — China, 1915–1918
Helen Fernald — China, 1928–1929
1132    Elizabeth Lyons papers

Asia, South and Southeast (including Afghanistan, Pakistan and India)
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Veddahs, Ceylon (Sri Lanka), 1899
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Assam, India, 1899–1900
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Burma, 1900
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Menangkebau, Sumatra, 1901
1061    Alexander Scott — India and Tibet, 1914–1920
1062    * Rodolphe de Schauensee — Thailand, Burma, and Bali, 1932
1063    * Rodolphe de Schauensee -- Southwestern Africa, 1930
1064    Ernest Mackay, W. Norman Brown — Chanhu-Daro, Pakistan, 1935–1936
1065    Schuyler V. R. Cammann, Rodney S. Young — Balkh and Kunduz, Afghanistan, 1953-1954
1141    Carleton S. Coon — Kara Kamar, Afghanistan, 1964
1066    George F. Dales — Makran Coast, Pakistan, 1960–1961
George F. Dales — Mohenjo Daro, Pakistan, 1964–19
George F. Dales — Chansen, Thailand, 1967–1969
George F. Dales — Seistan, Afghanistan, 1968–1972
1067    Gregory L. Possehl — Gujarat, India, 1971–1972
1068    Chester F. Gorman, Joyce White — Ban Chiang, Thailand, 1973–19
1069    Vimala Begley, Bennett Bronson — Kantarodai, Sri Lanka, 1966-1970
Gregory L. Possehl — Oriyo Timbo, India, 1982
1138    Thomas Zwicker Papers

Oceania (Australia, Melanesia, Micronesia, Polynesia, and island Southeast Asia)
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Borneo, 1896–1898
1070    Ward H. Goodenough — New Guinea, 1951
Ward H. Goodenough, Ann M. Chowning — Nakanai, New Britain, 1954
1071    Charles A. Valentine
1072    * Margaret Matches Newman — New Guinea, 1929
1133    William Davenport

North America (including the United States and the North American Arctic)

Arctic
1073    Edward A. McIlhenny — Alaska, 1897–1898
1074    George B. Gordon — Alaska, 1905, 1907
Louis Shotridge — Alaska, British Columbia, 1912–1932
1075    William B. Van Valin — Point Barrow, Alaska, 1917–1919
1076    Alfred E. Hopson — Point Barrow, Alaska, 1929
1077    Frederica de Laguna — Alaska, 1930–1953
1078    Henry Michael — Saint Lawrence Island, Alaska, 1952
1079    * Wendell P.. Roop

United States
1080    * Wilson M. Dickeson — Mississippi and Lousiana, 1834–1844
1081    * Charles H. Stephens — Blackfeet, Montana, 1891
Charles C. Abbott — New Jersey, Pennsylvania, 1890s
Henry C. Mercer — New Jersey, Pennsylvania, Tennessee, Maine 1890s
1082    Frank H. Cushing — Florida, 1895–1896
1083    Stewart Culin — Western United States, 1900–1901
Stewart Culin — Zuni, New Mexico, 1902
1084    Edward Sapir, J. Alden Mason — Utah, 1909
1085    Frank G. Speck — Eastern U.S. and Eastern Canada,1908–1950
1086    Wilson D. Wallis — Micmac and Hopi, 1911–1913
Mark R. Harrington —
1087    Gerda Sebbelov — Osage, Oklahoma, 1911
J. Alden Mason — Lock Haven, Pennsylvania, 1929
J. Alden Mason — Texas and Southwest Expedition, 1929
1088    Charles Bache, Mary Butler, Linton Satterthwaite — Beech Bottom, Virginia, 1930
Vladimir J. Fewkes — Irene Mound, Georgia, 1938
1089    Edgar B. Howard — Texas and New Mexico, 1930–1941
1090    Linton Satterthwaite, Charles Bache, Edgar B. Howard — Finley, Wyoming, 1940–1941
1091    Linton Satterthwaite — Tranquility, California, 1944
1092    Frank G. Speck, John Witthoft — Cherokee and Catawba, North Carolina, 1946
1093    * Samuel Pennypacker
1094    * H. N. Rust
1095    Charles Hazzard, H. Jay Smith Exploring Co.

American Historical Archaeology
1096    John L. Cotter — Philadelphia, Jamestown, Natchez, etc., 1951–1979
1135    Jeffrey M. Kenyon — Gorgas Mill Complex, 1964-1976
1097    Mary Butler — Morton Mortonsen House, Philadelphia, 1979

Central America
1098*    Daniel G. Brinton — Notes, 1890s
Henry C. Mercer — Yucatan, Mexico, 1895
1099*    * Augustus Le Plongeon — Yucatan, Mexico, 189
1100*    * George B. Gordon — Copán, Honduras, 1896
1101    Stewart Culin — Cuba, 1901
George B. Gordon — Yucatán, 1910
1102    Robert Burkitt — Guatemala, 1913–1934
1103    J. Alden Mason — Puerto Rico, 1914–1915
1104    Percy C. Madeira, J. Alden Mason — Aerial Expedition, Guatemala and Mexico, 1930
1105    J. Alden Mason, Linton Satterthwaite — Piedras Negras, Guatemala, 1931–1939
1106    Linton Satterthwaite — Various sites, Mexico and Guatemala, 1932–1937
1107    M. Louise Baker — Guatemala, Mexico, 1931–1933
1139    J. Alden Mason —  Linguistic expeditions to Mexico (Durango, Mexico, 1936; Tepehuán, Mexico, 1948)
1097 (with historical arch. collection)    Mary Butler — Guatemala, 1939–1946
1108    J. Alden Mason — Sitio Conte, Panama, 1940
1109    Linton Satterthwaite — Caracol, British Honduras (Belize), 1951–1953
1110    Linton Satterthwaite — Various sites, British Honduras (Belize), 1951–1953
1111    William R. Coe, Robert J. Sharer — Chalchuapa, El Salvador, 1954, 1966–1970
1112    Edward Shook, William R. Coe — Tikal, Guatemala 1955–1970
1113    Ruben E. Reina, Margaret Arrot — Guatemalan Pottery Project, 1950s–1960s
Ruben E. Reina — Archives of the Indies, Seville, Spain, 1966
1114    Elizabeth K. Ralph — La Venta, Mexico, 1969
1134    Ruben E. Reina — Antigua, Guatemala, 1969–1970
1115    Arlen and Diane Chase — Tayasal, Guatemala, 1971–1973
1116    * Tatiana Proskouriakoff
1117    * Hiram M. Hiller — Cuba, 1902–1907

South America
1118    Max Uhle — Bolivia and Peru, 1895–1896
Max Uhle — Pachacamac, Peru, 1896–1897
1119    Algot Lange — Brazil
1120    William C. Farabee — Amazon Expedition; British Guiana, Brazil, and Peru, 1913–1916
1121    * John Ogilvie — British Guiana, 1910–19
1122    Theodoor de Booy — Venezuela, 1918
1123    * J. Alden Mason — Santa Marta, Colombia, 1921–1923
1124    William C. Farabee — Andean Expedition, Peru,1922–1923
1125    Gregory Mason — Colombia, 1931–1932
1126    Vincenzo Petrullo — Mato Grosso Expedition, Brazil, 1931
Vincenzo Petrullo — Venezuela, 1933
Vincenzo Petrullo — Colombia and Venezuela, 1934–1935
J. Alden Mason — Peru, 1952
1127    Alfred Kidder II — Bolivia, 1954–1955
1128    Berkeley R. Lewis — Venezuela, 1958
Karen M. Chavez — Peru, 1965–1967
Frank E. Johnston — Peru, 1966

Physical Anthropology
1129    Solomon Katz — Point Barrow, Alaska, 1969–1972
1130    Wilton Krogman

Museum Applied Science Center for Archaeology
Elizabeth K. Ralph
Henry N. Michael

Maxwell Sommerville Collection
1131    Maxwell Sommerville Collection

Stewart Culin Game Collection
1136    Stewart Culin Game Collection

© Penn Museum 2017 Sitemap | Contact | Copyright | Disclaimer | Privacy |